KKB, Findeks Puanım Yok, Ne Yapmalıyım.

Findeks Kredi Notu, Bankalardan kullanılan tüm bireysel nitelikli kredi, kredi kartı, açık hesapların detayları üzerinden hesaplanan, kişilerin ödeme taahhütlerine bağımlılığını ifade eden bir puanlama sistemidir.

Hiç bir bankadan kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı veya eksi limit, açık hesap diye bilinen herhangi bir kredi kullanmadıysanız Findeks Notunuz Olmaz. Veya Findeks Kredi Notu Sıfır dır.Bankada hesabınızın olması, hesabınızda paranız olması, hatta maaşınızın yattığı bir hesabınız olabilir ama herhangi bir ürün kullanmıyorsanız (kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı) Puan oluşmayacaktır.

Basit bir anlatımla, Findeks Kredi Notunuzun olması için bankalarla borç-alacak ilişkisine girmeniz gerekmektedir. Bu nasıl olabilir, özetle bankadan kredi çekmelisiniz veya kredi kartı almanız lazım. Maaş aldığınız bankadan bütün bu işlemleri yapabilirsiniz, maaş hesabınıza kredili mevduat hesabı açtırmanızda bir formül olabilir.

Kullanmadığınız bir kredi kartı veya eksiye düşmeyen bir Kredili Mevduat Hesabı puanınıza etki yapmaz.

Puan oluşması için Kredi çektiyseniz taksitlerini zamanında ödemeniz, kredi kartını kullanıp borç bakiyesini ödemeniz, kredili mevduat hesabı yolunu seçtiyseniz bakiyenizi eksiye düşürüp, maaşınızla artı bakiyeye geçmesini veya ilaveten hesabınıza para yatırarak artıya çıkmanız gerekir.Banka ile girdiğiniz kredi ilişkisinin üzerinden 1-2 aylık bir zaman geçmesi ile puan sisteminiz oturmaya başlar, ödemelerinizde gecikme olmaz ise puanınız yükselme trendi ile yoluna devam eder.

Maaşınız var ama Findeks Kredi Notunuz yok ise, maaş aldığınız banka hariç neredeyse hiçbir bankadan kredi alamazsınız, bunun için maaş aldığınız banka bu işlemi en rahat yapacak bankadır, kredi kartı veya Kredili Mevduat Hesabı bu işlem için en kolay ürünlerdir.


KKB, Findeks Puanımı Nasıl Yükseltebilirim?

KKB Puanı Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Hesaplanır?

KKB, Findeks Notlu Risk Raporu Nedir?

T.B.B. Risk Merkezi Raporu Nedir?