KKB Puanı Nedir? KKB Puanı Nasıl Oluşur? KKB Puanı Nasıl Hesaplanır?

KKB Nedir?

KKB, Kredi Kayıt Bürosu demektir.


KKB Puanı; Aslında daha doğru kullanımla Findeks Notu olarak ta ifade edilen, Bireylerin veya Gerçek kişilerin Finansal Kurumlar (Bankalar vb.) Nezdindeki Borçlarına, ödeme taahhütlerine bağımlılığını ifade eden bir puanlama sistemidir.


KKB Puanı veya Findeks Notu olarak bilinen bu Puanlama Kişilerin bankalardan kredi çekmek istediklerinde kullanılmaktadır. Kredi veren Bankalar kişilerin Findeks puanlarını dikkate alan sistemler kullanmakta olup bu puanlama sistemi talep edilen kredinin olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanmasına neden olmaktadır.KKB Puanı veya Findeks Notu olarak bilinen bu Puanlama sistemi 0-1900 arasındaki bir puanlama sistemi üzerine kurulu bir notlama sistemidir.

Findeks Kredi Notu (kkb puanı veya Bireysel Kredi Notu) Finansal Kurumlar'dan (Bankalar vb.) kullanılan kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesaplarının detayları üzerinden hesaplanmaktadır.

Limitler ve Ödeme performansı çok önemli kalemler olarak ortaya çıkmaktadır.Kredi taksit geri ödemelerinde veya Kredi Kart Ödemelerinin aksamasında Findeks notu ciddi bir şekilde düşüş göstermektedir.

Bilindiğinin veya zannedildiğinin aksine Kredi Kartlarında Asgari tutarı ödemek Findeks notunu düşürmemektedir. Asgari tutarı bile olsa ödemeye çalışmak Findeks notu için oldukça önemlidir.

Geri ödenmeyen tutarın büyüklüğü veya küçüklüğü ciddi bir farklılık arz etmemekte olup, gecikme veya ödememe Findeks puanını ciddi bir şekilde düşürmektedir. Findeks puanlama sistemi açısında Gecikme süresi çok önemli olmayıp 1 gün bile Gecikme olması puanın düşmesi için yeterlidir.


KKB, Findeks Puanım Oluşmamış, Ne yapmalıyım KKB, Findeks Puanımı Nasıl Yükseltebilirim?

KKB, Findeks Notlu Risk Raporu Nedir?

T.B.B. Risk Merkezi Raporu Nedir?