Zeka Soruları (Görsel)-1

 

Cevap:1
B

Verilen şekildeki kare küp sağ tarafa doğru dönmektedir. İlk karedeki X in ikinci karede sağ tarafta bulunması bunun kanıtı. İkinci karedeki dikdörtgen biçimli şeklin sağ tarafa kaydığı tek şekil B şıkkında mevcut. 

Cevap:2
C

Ana şekildeki siyah boyalı yıldızın konumunu takip ederek şekli ok yönünde 90 derece oynatırsak, siyah boyalı yıldız oluşacak karenin sol üst köşesine yakın konumlanacaktır. Ana şekilde tek bir siyah boyalı yıldız vardır.

 

Cevap:3
B

Sol kâse, 1 çember, 3 kare ile toplamda 15 birim kütle
Sağ kâse, 3 çember, 1 kare ile 13 birim kütle
oluşturduğuna göre ve terazi dengede olduğu için üçgen şeklin kütlesi 2 birim olur. 

Cevap:4
A

Soru da verilen şekil içindeki karakter her şekilde bir adet daha artmakta olup, son şeklin içinde 5 adet karakter bulunur.

 

Cevap:5
C

Sayı dizisi incelendiğinde 0-2-6 nolu sayıya kadar herhangi bir örgü olmadığı ondan sonra gelen rakamların 2 ile çarpımı ve 2 ile toplamına göre yazıldığı anlaşılmaktadır.
6x2: 12 +2 : 14, 14x2: 28 +2 : 30, şeklinde olacaktır.

 

Cevap:6
C

Verilen 6 şekil dizisi olan şekilde ilk 2 şekil dizisinin sol üst köşede çember ve kare boşluğunun siyaha boyalı olduğu, son iki şekilde ise sağ alt tarafın aynı şekilde olduğu, ortada kalan iki şekilden IV şeklinde sağ üst köşesinin boyalı olmasından hareket edersek şıklardan sadece C şıkkının bu hususa uyduğu, anlaşılmaktadır.
Sonraki Sayfa