Zeka Soruları (Görsel)-6

 

Cevap:1
B

Şekilde Çember, Siyah Kare ve Üçgen şekillerinin asıl şekiller olduğu, siyah yıldız ve siyah noktanın yan şekiller olduğu ve bu yan şekillerin asıl şeklin kenarlarında bulunduğu bir Asıl şeklinde orijinal olarak Şekil dizisinde yer aldığı anlaşılmaktadır. 9 parçalı karede boş olarak bulunan yere ana şeklinde sistematiğine uygun olarak B şıkkındaki Üçgen ve kenarında yer alan siyah noktalı şeklin gelmesi gerekir. 

Cevap:2
B

Soru dizisindeki ilk 3 şeklin daha sonra 4. ve 5. şekillerde ters yüz olduğunu, 4. şeklin 1. şeklin tersi olduğu, 5. şeklinde 2. şeklin tersi olduğunu ve soru işaretli bölüme ise 3. şeklin tersi olan B şıkkındaki şeklin geleceği anlaşılmaktadır.

 

Cevap:3
D

Şeklin tabanının 6 küpten oluştuğuna dikkat edelim. alt tabanda bu bakış açısından görünmeyen 3 adet küp mevcut. 2. tabaka 2 tanesi görünen 1 tanesi ise köşede kalan ve görünmeyen 3 küpten oluşmaktadır, 3 üstte ki küple birlikte toplam küp sayısı 10 adettir. 

Cevap:4
B

Ana şeklin dizi hareketinden şekil içindeki yardımcı şekillerden yıldızların azaldığı buna uygun olarak ta üçgen şeklin arttığı gözlenmektedir. Dizinin 4 üçgen ve 1 adet yıldız şeklinde devam etmesi gerekiyor.

 

Cevap:5
C

Ana dizide üçgenden sonra gelen şeklin şeffaf çember olduğu dizinin devamından anlaşılmaktadır.

 

Cevap:6
D

Şekillerin dizilişinden anlaşılacağı üzere asıl şekillerin sabit kaldığı yardımcı şekillerin hareket ettiği görülecektir. Plus, şeffaf kare ve siyah noktanın hareket eden yardımcı şekiller olduğu, ana küpün en alt sırasında ana şekil olarak üçgen bulunduğu ve yardımcı şeklin ise siyah nokta olduğu ve en sağ köşedeki yardımcı şekillerin ana şekillerin dışında bulunduğu bu duruma uygun şıkkın D şıkkı olduğu.Önceki SayfaSonraki Sayfa