Zeka Soruları (Görsel)-7

 

Cevap:1
E

Şekil dizisinde üst tarafta kutu içerisindeki rakamların çarpımı ile sol alttaki rakamın toplamının sağ alt tarafa yazıldığı anlaşılmaktadır. En sol şekil için: 2x7:14, 14+6: 20 E şıkkı 

Cevap:2
B

Şeklimizi satır bazında ve diğer satırlarla bağımsız bir şekilde değerlendiriyoruz. İlk ve ikinci satırda birinci ve ikinci kutudalar da ki şeklin satırın son kutusunda birleştiği ve şeffaf bölümlerin kaynaşarak kaldığı görülmektedir. Üçüncü satırda da birinci ve ikinci kutudaki şeklin birleşmesi sonucu B şıkkındaki şekil ortaya çıkacaktır.

 

Cevap:3
C

Rakamlardan oluşan dizi, yukarıdan aşağıya sütun bazında izlendiğinde tekli ve çiftli rakamların artarak büyüdüğünü, her iki sayı türü de (tekli, çift) 2 şer 2şer artmaktadır.
2. sütun: 10 -12 - 14 - 16
3. sütun: 13 - 15 - 17 - 19 

Cevap:4
A

1. ve 2. satıra dikkatle bakalım. Her iki satırından 3 aynı şeklin farklı varyasyonlarından oluştuğu görülmektedir. 3. satırda eksik olan şekil A şıkkında mevcuttur. Toplamda 3 farklı şekil 9 kare içinde dolaşmaktadır.

 

Cevap:5
B

Şekil dizisinde kareler içindeki üç şeklin sabit durup renklerin yer değiştirdiği görülmektedir. Dikkat edilirse renk değişiminde en içteki rengin dışarıya doğru ve dışarıdaki renginde içeriye doğru bir hareketi söz konusudur. Üçgen şekli sol üst köşeden başlayarak izlediğimizde zemin sarı olduğunu-sonra sarı rengin içerdeki küçük üçgene geçtiğini-bu arada ilk resimde büyük üçgendeki beyazın zemin rengi olduğunu-sırada ise yeşil zemin-sarı büyük üçgen ve beyaz küçük üçgen renklemesi olduğu görülecektir.

 

Cevap:6
A

12 parçaya bölünmüş bir kare şekil içerisinde iki parçayı kapsayan siyah bir dikdörtgen şeklin hareket ettiğini ve hareketin soldan sağa ve satırlar içerisinde devam ettiğini görmekteyiz. 2. satırın son şeklinde parçalı karenin sağ alt köşesine gelen dikdörtgenin 3. satırın ilk şeklinde görüleceği üzere sola doğru devam ettiği görülmektedir. Şeklin gidiş yönü ve tarzı incelendiğinde A şıkkındaki gibi bir görüntü ile sonlanacağı anlaşılmaktadır.Önceki SayfaSonraki Sayfa